KREATINVA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Traži
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Latest topics
» DRUŠTVENE IGRE I IGRE SA KARTAMA
cerebralna paraliza EmptyWed Jul 15, 2009 3:56 pm by Debilko

» Predstavite se
cerebralna paraliza EmptyWed Jul 15, 2009 3:51 pm by Debilko

» cerebralna paraliza
cerebralna paraliza EmptySat Feb 21, 2009 10:08 pm by ivan

» Gledano, preporučujem!
cerebralna paraliza EmptySat Jan 24, 2009 5:27 pm by Ana

» Muzika koju slusam...
cerebralna paraliza EmptyWed Jan 21, 2009 7:43 pm by dejanav

» Moj ćuko Bruno
cerebralna paraliza EmptyTue Jan 20, 2009 11:31 am by dejanav

» KNJIGE KOJE ĆETE MOŽDA ZAVOLJETI
cerebralna paraliza EmptyMon Jan 19, 2009 1:38 pm by dejanav

» Estetska hirurgija
cerebralna paraliza EmptySat Jan 10, 2009 7:00 am by ivan

» ka,kal,kaladont
cerebralna paraliza EmptyFri Jan 09, 2009 8:51 pm by dejanav

May 2024
MonTueWedThuFriSatSun
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar


cerebralna paraliza

4 posters

Go down

cerebralna paraliza Empty cerebralna paraliza

Komentar by dado Mon Jan 26, 2009 6:36 pm

cerebralna paraliza
Izvor: Wikipedija
Skoči na: orijentacija, traži
MKB-10 Klasifikacija
G80 Cerebralna paraliza


Cerebralna paraliza (CP) je grupa neprogresivnih poremećaja pokreta i položaja uzrokovana defektom ili oštećenjem nezrelog mozga. Pojam "cerebralna" odnosi se na mozak, a "paraliza" na poremećaj pokreta i položaja. Definicija i dijagnoza cerebralne paralize još uvijek su predmet mnogih rasprava. Predlaže se i novi naziv - centralni motorni deficit, vjerujući da je to bolje razumljiv termin. Cerebralna paraliza sveobuhvatan je naziv za različite poremećaje koji utječu na djetetovu sposobnost kretanja te držanja tijela i ravnoteže. Uzrok ovih poremećaja ozljeda je mozga prije poroda, tijekom poroda ili tijekom prvih godina djetetova života. Ozljeda ne oštećuje djetetove mišiće ili živce koji ih povezuju s leđnom moždinom, nego sposobnost mozga da kontrolira te mišiće.

Ovisno od položaja i ozbiljnosti ozljede mozga koja uzrokuje djetetove teškoće pri kretanju, ona može uzrokovati i druge probleme - poteškoće u razvoju, epileptične napade, poteškoće u govoru, poteškoće u učenju, probleme sluha ili vida.

Cerebralna paraliza ubraja se u razvojne teškoće jer utječe na način djetetova razvoja.
Sadržaj
[sakrij]

* 1 Uzroci cerebralne paralize
* 2 Simptomi
* 3 Dijagnoza
* 4 Tretman
* 5 Djetetova okolina

Uzroci cerebralne paralize [uredi]

Uzroci cerebralne paralize i čimbenici koji povećavaju vjerojatnost da će dijete imati cerebralnu paralizu dijele se na prenatalne (od začeća do poroda), perinatalne (kratko vrijeme iza poroda i jedan tjedan poslije poroda) i postnatalne (poslije prvog tjedna iza poroda).

Prenatalni uzroci: familijarne forme cerebralne paralize; definirani prenatalni sindromi; kromosomske abnormalnosti; dokazane kongenitalne infekcije (toksoplazmoza, rubeola, citomegalovirus, herpes); cerebralne anomalije (uključujući primarnu mikrocefaliju i fetalni hidrocefalus); manjak kisika; alkohol ili lijekovi upotrebljavani za vrijeme trudnoće.

Perinatalni uzroci: moždano krvarenje u unutarnje prostore mozga i/ili u moždano tkivo; oštećenje moždanog tkiva (oko prostora s likvorskom tekućinom) uzrokovana manjkom kisika ili problemima s protokom krvi; potvrđeni edem mozga ili evidentnost neonatalnog šoka (npr. potreba za oživljavanjem); niski Apgar ili niski pH; neonatalni meningitis; neonatalne konvulzije; teška žutica.

Postnatalni uzroci: trauma mozga; infekcije; vaskularni problemi; neoplazme; manjak kisika.

Simptomi [uredi]

Kada dijete ima oštećenje mozga onda će različiti simptomi i znakovi voditi roditelje da posumnjaju kako nešto nije u redu. Neki od tih simptoma i znakova su: slaba napetost ili mlohavost mišića, nesposobnost sjedenja bez potpore u dobi od 8 mjeseci, upotreba samo jedne strane tijela, poteškoće hranjenja, jaka iritabilnost, odsutnost osmijeha.

Dijagnoza [uredi]

Konačnu dijagnozu cerebralne paralize postavlja neuropedijatar i/ili fizijatar. Cerebralna paraliza nije bolest i ne može se izliječiti. To je stanje koje traje od rođenja do smrti.

Tretman [uredi]

Budući da nema dva ista djeteta s cerebralnom paralizom potreban je individualni program tretmana. Fizikalni terapeut, radni terapeut i govorni terapeut nastojat će poboljšati djetetov posturalni tonus, pokrete i govor.

Učinkovitost fizikalnog tretmana ovisi o težini oštećenja mozga i o postojanju drugih oštećenja, kao što su malformacije i defekti osjetila, epilepsija i drugo te o samom tretmanu tj. vremenu kada je započet, koliko je ciljan i kakvim se intenzitetom provodi.

Djetetova okolina [uredi]

Roditelji moraju prihvatiti svoje dijete kao osobu kojoj se dogodilo da ima cerebralnu paralizu, a ne kao cerebralno paralizirano dijete.

Najvažniji terapeuti u tretmanu djeteta su roditelji. S rastom djeteta individualna terapija postaje nedovoljna. Dijete je potrebno uključiti u vrtić, a kasnije u školu, te nastojati osigurati integraciju ovih osoba kroz osobni rad ili rad u različitim radionicama, radnoj okupaciji, a prema njihovim sposobnostima i mogućnostima.

dado

Broj komentara : 10
Join date : 2009-01-01

Na vrh Go down

cerebralna paraliza Empty Re: cerebralna paraliza

Komentar by ivan Tue Jan 27, 2009 2:14 am

Suspect LOL, zasto si postavio dve iste teme o Cerebralnoj Paralizi? Pre svega mislim na ovu u podforumu "Dobro dosli" - Basketball
ivan
ivan

Broj komentara : 50
Join date : 2008-12-19
Age : 46
Mjesto : McDonald's

Na vrh Go down

cerebralna paraliza Empty Re: cerebralna paraliza

Komentar by dado Tue Jan 27, 2009 2:35 pm

pa radi dobre reklame........... Smile je li ti sad jasno

dado

Broj komentara : 10
Join date : 2009-01-01

Na vrh Go down

cerebralna paraliza Empty Re: cerebralna paraliza

Komentar by ivan Tue Jan 27, 2009 9:02 pm

Nije mi jasno. Kakve reklame? Zelis da ucinis CP popularnijom od ostalih hendikepa ili ? Da li se mi ovde takmicimo u tome ko ce od nas da pokupi veci deo "trzista" sa svojim hendikepom? Laughing Ako je to tacno, mozda je bolje da postavis istu temu na svaki forum. Shocked
ivan
ivan

Broj komentara : 50
Join date : 2008-12-19
Age : 46
Mjesto : McDonald's

Na vrh Go down

cerebralna paraliza Empty Re: cerebralna paraliza

Komentar by dejanav Tue Jan 27, 2009 9:37 pm

OK,reklame i trziste ostavite po strani.

Npr.pričajmo o ozbiljnim temama. Fudbal?

Laughing
dejanav
dejanav

Broj komentara : 139
Join date : 2008-12-19

Na vrh Go down

cerebralna paraliza Empty Re: cerebralna paraliza

Komentar by snezana Fri Jan 30, 2009 5:16 pm

Pa stvarno Ivane za sve neki komentar(negativan)imas!
Nismo svi savrseni,neko moze ponekada i da pogrijesi(nenamjerno),al to nije razlog da sve docekujes ko na noz!!!
bom
snezana
snezana

Broj komentara : 28
Join date : 2008-12-21
Age : 47
Mjesto : Bijeljina

Na vrh Go down

cerebralna paraliza Empty Re: cerebralna paraliza

Komentar by ivan Fri Jan 30, 2009 10:25 pm

Znezo lepotice moja,

Zasto mislis da su moji komentari negativni stalno? Znas da te ljubim, ali sta je negativno u postavljanju pitanja: cemu dve potpuno iste teme? Mislim da je pitanje potpuno legitimno i nadasve dobronamerno, a u "jeku" njegovog odgovora ("zbog reklame" affraid affraid ) mislim cak i opravdano!!

"Bockanje" drugih kada naprave neku glupost ume da bude zabavno, i motiv moze da bude nista drugo do skretanje paznje na nesto pogresno, kako bi ti isti ubuduce bili svesni svojih gresaka i postali bolji ljudi. Zar ne? Skretanjem paznje nasem dragom Dadi da potraga za paznjom po svaku cenu nije nacin, ja u stvari njemu cinim uslugu na duze staze.

Sasvim sam siguran, Znezo lepotice moja, da si mogla da pronadjes i pozitivnu stranu mog komentara da si to htela. Wink Kao sto si i sama rekla, probaj da pronadjes pozitivnu i lepsu stranu u onome sto ja pisem i otkrices jedan sasvim novi svet, veruj mi.

I ne zaboravi da te ljubim!! Basketball
ivan
ivan

Broj komentara : 50
Join date : 2008-12-19
Age : 46
Mjesto : McDonald's

Na vrh Go down

cerebralna paraliza Empty Re: cerebralna paraliza

Komentar by dejanav Sat Jan 31, 2009 5:34 pm

Jel ja to čujem lelujavi zvuk ljubavi i nazirem male,bjele,leteće Amorčiće? cheers
dejanav
dejanav

Broj komentara : 139
Join date : 2008-12-19

Na vrh Go down

cerebralna paraliza Empty Re: cerebralna paraliza

Komentar by snezana Sat Jan 31, 2009 10:13 pm

Ivane ljepoto
Kao prvo da nazoves neciju nenamjernu gresku'gluposti'nije lijepo!
Vjerujem da niko te iste'gluposti'nenamjerno pravi,ali vjeruj da su neki ljudi i te kako svjesni svojih gresaka,i da sami znaju da to neponavljaju(nema zivota bez gresaka)(to je onda promasaj) a da ti nemoras stalno na iste ukazivati!neki ljudi su dobri i sami kad uvide greske!
Vjeruj mi da ja nista u tvom'bockanju'ne nalazim zanimljivo a jos manje smjesno!
Sada mi budi pozdravljen,ja stvarno na ovu temu nemam sta reci,bilo bi suvisno i beskorisno!
Ja tebe ljubim,pa se u nekim drugim temam cujemo!
Like a Star @ heaven
snezana
snezana

Broj komentara : 28
Join date : 2008-12-21
Age : 47
Mjesto : Bijeljina

Na vrh Go down

cerebralna paraliza Empty Re: cerebralna paraliza

Komentar by ivan Sun Feb 01, 2009 12:58 am

Snezo, lepotice, siguran sam ja da ti u "bockanju" nalazis ponesto smesno i zanimljivo, ali neces da priznas - bounce . "Bockanje" ume da zagolica, ako se bocne na pravo mesto(a), a to zatim izaziva smeh. Kao kada ja tebe ljubim a ti se smeskas iznutra. "Bockanje" i ljubljenje jednostavno izazivaju smeh, i sto pre to priznas svi cemo biti srecniji.

Drugo, mi Dadi ovim "bockanjem" cinimo uslugu, s obzirom da je hteo da "reklamira" affraid affraid affraid svoj hendikep - bom . LOL Dakle, hajde da pricamo i smeskamo se jos malo na ovoj temi i pomognemo nasem dragom Dadi u popularizaciji cerebralne paralize, jer sam siguran da bi on to voleo.

Basketball

p.s. Ljubim te.
ivan
ivan

Broj komentara : 50
Join date : 2008-12-19
Age : 46
Mjesto : McDonald's

Na vrh Go down

cerebralna paraliza Empty Re: cerebralna paraliza

Komentar by dejanav Sun Feb 01, 2009 3:54 pm

I šta sada ? Nisam sigurna kome ćete udovoljiti . Dadi ili Ivanu?
dejanav
dejanav

Broj komentara : 139
Join date : 2008-12-19

Na vrh Go down

cerebralna paraliza Empty Re: cerebralna paraliza

Komentar by ivan Sun Feb 01, 2009 8:42 pm

Sta ima ko da udovoljava bilo kome? Ne razumem.

Nije sve u zivotu "za ili protiv", "uz jednog, a protiv drugog" - Wink Besmisleno bi bilo drzati stranu nekome, niti sam ja "protiv" Dade - LOL.
Dado je cool i vrlo moderan, jer shvata da je u modernom drustvu potrebna reklama za sve, pa i za cerebralnu paralizu - Laughing

Relax and have fun in "poking" and joking!!

p.s. Ja vas sve volim !!! Ili na Engleskom: I love ya'll !! Ili na Francuskom: la chocolate !! Ili na Italijanskom: bellisima si parla !! Ili na Japanskom: $@%$@$@ $%$@ !!! ... itd.
ivan
ivan

Broj komentara : 50
Join date : 2008-12-19
Age : 46
Mjesto : McDonald's

Na vrh Go down

cerebralna paraliza Empty Re: cerebralna paraliza

Komentar by dejanav Mon Feb 02, 2009 11:19 am

Volimo i mi tebe. Ili na engleskom : we too specially I do , ili na francuskom : la bonbone , ili na kineskom (sorry ne znam japanski ) ://///####___ €€€.

Hvala na rečenom. Primljeno k znanju.
dejanav
dejanav

Broj komentara : 139
Join date : 2008-12-19

Na vrh Go down

cerebralna paraliza Empty Re: cerebralna paraliza

Komentar by dado Mon Feb 16, 2009 9:34 pm

zaisti mi je drago sto sam napravio ovo gresko jer sam vidim tek sad izazvao zaminjivu raspravu
eto vidite kako reklama moze da tice na ljude, kad bi ovo sta smo sad izazvali, izazvali na nekom drugom mjestu i na kontrolisan nacen mogu misliti koji bi efekat imala. ovo samo dokazuje koliko reklama ili pravo postavljanje stvari moze da dovede do zeljenog cilja. ivan je moram reci na pravi nacen postavio stvari. ali nije bio siguren to bila samo mojja greska koju sam ja odmah uvidio. jer ja radim na racunarima kad mnogi nisu znali sta je to.

i ja vas volim zve

dado

Broj komentara : 10
Join date : 2009-01-01

Na vrh Go down

cerebralna paraliza Empty Re: cerebralna paraliza

Komentar by ivan Sat Feb 21, 2009 10:08 pm

Eto vidite, svi se volimo !! cheers

Malo sale nije na odmet, jer bi nam zivot bio dosadan bez iste.

Pozz za Dadu i sve vas ostale!! sunny
ivan
ivan

Broj komentara : 50
Join date : 2008-12-19
Age : 46
Mjesto : McDonald's

Na vrh Go down

cerebralna paraliza Empty Re: cerebralna paraliza

Komentar by Sponsored content


Sponsored content


Na vrh Go down

Na vrh


 
Permissions in this forum:
Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu